A DECSPE polgárőr képzési rendszere
A polgárőr képzés célja, hogy az egyesület tagjai megszerezzék azokat az ismereteket, melyek birtokában feladat ellátásuk során határozottan, szakmailag megfelelően legyenek képesek cselekedni.
A képzési rendszer alapja, a polgárőr szolgálati besorolásának, melyről a későbbiekben részletesen adok tájékoztatót.
A képzési rendszer három alappillérrel rendelkezik:
- Polgárőr alapképzés –mentor program
- Vezetőképzés –konzultáns program
- BPSZ-OPSZ szintű képzés
1. A Polgárőr alapképzés tananyagát a „A Polgárőrség szolgálati kézikönyve”, az Egyesület „Alapszabálya” és Szervezeti Működési Szabályzata” képezi.
A képzés mentor program keretében kerül megrendezésre. A tagjelölt mellé az Elnökség kijelöl egy mentor polgárőrt, aki a tagjelöltet felkészíti az alapvizsgára. A felkészítés során a mentor és a tagjelölt közösen dolgozzák fel az alapismeretek tananyagát. A tananyag elméleti részét a mentor köteles gyakorlati foglalkozásokon (önálló polgárőr járőr szolgálat, rendezvénybiztosítási feladat, közös szolgálat, bűnmegelőzési propaganda szolgálat) is megismertetni a rábízott tagjelölttel.
Amikor úgy döntenek, a felkészítés sikeres volt, jelentkeznek az Elnökségnél vizsgára. A vizsgán a tagjelölt a mentor jelenlétében vizsgatesztet tölt ki, amit a mentor és a vizsgáztató elnökségi tag együtt értékel.
2. A vezetőképzés rendszere egyesületen belül kétirányú:
2.1. Járőr parancsnok képzés -Vezetőképzés I: Alapja „A Polgárőrség szolgálati kézikönyve” , a "BPSZ Rádiós vizsgaanyaga a tagszervezetek részére" +" Forgalmazási szabályzat, "Segédlet az Intézkedés -technikai képzéshez" , "Alapfokú vezetési ismeretek" segédlet . A képzés során a polgárőr megismerkedik a vezetés alapvető ismereteivel, a vonatkozó jogszabályokkal, hogy felelősséggel tudja vállalni adott esetben társai irányítását, megfelelő ismeretek birtokában önállóan képes legyen egy adott szolgálatot levezetni, a szolgálatba lépéstől a szolgálat befejezéséig. Képes legyen érdemi jelentést készíteni a szolgálat-teljesítésről. A képzés során elsajátítja a híradórendszerek használatát, szabályait..
A képzésben való részvétel feltétele: a "Mentor programban" való részvétel, a fokozatnak megfelelően tagjelöltek eljuttatása az alapvizsgáig.
2.2. Középvezető képzés - Vezetőképzés II.: a kinevezett csoportvezetők, szolgálatvezetők részére. Alapja az "OPSZ Polgárőr Alapismeretek 2006." tankönyv , a "Társadalmi Bűnmegelőzés Nemzeti Stratégiája". A képzés során a polgárőrök megismerkednek a szervezés alapjaival, vezetés -pszihológia alapjaival. Megismerkedik a jelölt a polgárőrség történetével, szervezeti struktúrájával, kapcsolatrendszerével, tevékenységének területeivel. Megismeri a „Társadalmi Bűnmegelőzés Nemzeti Stratégiáját, a polgárőrség bűnmegelőzési propaganda és szervező tevékenységét, civil kapcsolatrendszer építésének fontosságát.
A képzésben való részvétel feltétele: a „Konzulens programban" való részvétel és a fokozatának megfelelő járőr létszám eljuttatása a járőr pk. vizsgáig.
A vezető-képzés konzulensi rendszerben működik, melynek lényege, hogy a képzésben résztvevők mellé az Elnökség szakmai konzulenst jelöl ki, akik meghatározzák a jelöltek felkészülésének ütemét, önálló munkavégzéséhez időről időre útmutatást adnak. Együtt döntik el, mikor áll készen a jelölt a vizsgára. Ekkor bejelentkeznek az elnökségnél vizsgaidőpontot kérni. Vizsga írásbeli (esszé készítés adott feladatkör bemutatására), szóbeli, és gyakorlati.
3. BPSZ - OPSZ szintű képzések:
Speciális szakismereti vagy vezetőképzési formák, melyek a polgárőr szolgálat során alkalmazható ismeretekkel vértezik fel a jelölteket. A képzést szakemberek végzik.
Ilyen képzések pl.:
Közlekedésbiztonsági Képzés – BRFK Közlekedés rendészet
VPOP Képzés
Önkéntes tűzoltó képzés
Polgárőrök speciális képzése –Szentendre
Ide soroljuk az OPSZ támogatásával megvalósuló „BM Bűnmegelőzési Akadémia” képzést, melyet a BRFK Nagykovácsi kiképző központjában rendeznek meg.
A képzési rendszer biztosítja a tagság szakmai ismereteinek bővítését a mentori és konzultánsi rendszer, pedig a folyamatos ismeret-frissítést. Lehetővé teszi a polgárőr számára az előmenetelt, ismeretei bővítésével, szorgalmával. Biztosítja a polgárőr részére, hogy a civil életben használható ismeretekkel, képességekkel, készségekkel ismerkedhessen meg, ezzel is hozzájárulva a pozitív életvitel kialakításához.
zer:
A rendszer alapja a teljesített szolgálati órák száma, a megszerzett ismeretek elismerése.
A DCSPE polgárőr Besorolási rendszere:
Besorolás
Egyesületi tag, vagy hallgató: Besorolásjelző: Fekete alap
Feltétele:
aki tagjelölt, vagy belépett de nincs még alapvizsgája
Járőrök: Besorolásjelző: Fekete alapon Vékony Bronz Csík I-II-III
Járőr I. polgárőr alapvizsga
Járőr II. polgárőr alapvizsga+250 óra
Járőr III. polgárőr alapvizsga+750 óra
Járőr pk.-k: Besorolásjelző: Fekete alapon Vékony ezüst csík I-II-III
Járőr pk. I.Alapvizsga + 1750 óra + Vezető képző I.
+ 1 speciális képzés +1 fő mentorálása sikeres Alapvizsgáig
Járőr pk. II. polgárőr alapvizsga + 1750 óra + Vezető képző I.
+2 speciális képzés + 2 fő mentorálása sikeres Alapvizsgáig
Járőr pk. III. polgárőr alapvizsga + 3750 óra + Vezető képző I.
+2 speciális képzés + 3 fő mentorálása sikeres Alapvizsgáig
Vezetők: Besorolásjelző: Fekete alapon Vékony arany csík I-II-III
Vezető I. : JPK III. +BM akadémia+3750 óra + Vezető II. képzés
+ 1 fő konzulense sikeres JPK vizsgához
Vezető II.: JPK III.+BM akadémia+3750 óra + Vezető II. képzés
+ 2 fő konzulense sikeres JPK vizsgához
Vezető III.: JPK III.+BM akadémia+3750 óra + Vezető II. képzés
+ 3 fő konzulense sikeres JPK vizsgához
Választott tisztségviselők:
Besorolás jelző: Fekete alapon1 Széles arany +keskeny arany I-II-III
Egyesületekben:
V.t I. -Elnökségi tagok
V.t. II. Alelnökök, FEB elnök, Eb elnök
V. t. III. Egyesületi elnök
A besorolásjelzők képét a képtárban megtekintheted.
|