Elnökség
2007. évi beszámolója
Az Egyesület 2007-es célkitűzéseit, a 2007. 03. 24 -i Közgyűlés határozatai fogalmazták meg.
Az immár 9 éves egyesület problémáktól nem mentes, de szép évet tudhat maga mögött. Sikereinket jelzi a Csepelért díj, az Egy iskola, egy polgárőr mozgalomban kialakult kapcsolatrendszerünk az iskolákkal, jó együttműködés a kerületi kapitánysággal, önkormányzattal, fejlődő regionális együttműködés, partnerkapcsolat a Csepel szigeti polgárőr egyesületekkel.
Alapvető célkitűzéseink 2007-ben is a következők voltak:
I. Önkormányzati együttműködési megállapodás alapján végzett feladatok maradéktalan végrehajtása
I. Együttműködés a kerületi kapitánysággal
II. Lakossági kapcsolataink, a SZEM mozgalom népszerűsítése
III. Együttműködés a kerület civil szervezeteivel, a közélet szereplőivel
IV. Szervezeti élet fejlesztése
Menjünk sorban:
I. ÖNKORMÁNYZATI EGYÜTTMŰKÖDÉS:
Egyesületünk célkitűzése 2007-ben az Önkormányzattal az együttműködés továbbfejlesztése, közszolgálati tevékenységünk fokozása volt.
Az együttműködés elvi kereteit a Polgárőr törvény, az Együttműködési megállapodás, szervezeti kereteit a rendszeres tájékoztatás, a Bűnmegelőzési Irodával való, kapcsolattartás jelenti.
Rendszeresen részt veszünk az Ügyrendi, Jogi, Kisebbségügyii és Rendészeti Bizottságülésein. A kerület közbiztonságával, a közterületi rend kérdéseivel kapcsolatban kikérik véleményünket. 2007-ben részt vettünk a több évre átnyúló Bűnmegelőzési koncepció kidolgozásában, javaslataink bekerültek a határozatba. 2008-ban, ennek eredményeként használatba kaphat 1 db rendszámfelismerő rendszert egyesületünk. 105-07 (2007.05.15) határozat. Októberben megkötöttük a 2010. december 31-ig érvényes együttműködési megállapodást, melyben közhasznú feladatokat vállalunk a kerület életében, az Önkormányzat pedig (lehetőségeihez mérten) anyagilag támogatja működésünket. Ebben az évben ez 2 millió Ft összeggel szerepel a támogatás a költségvetésben.
Milyen nagyobb feladatokat oldottunk meg? Fussunk végig dátum szerint:
ˇ Március 15-i ünnepségek biztosítása
ˇ Áprilisban a Duatlon biztosítása
ˇ Májusban - a Csepeli napokon- biztosítási tevékenységgel és nagy létszámmal vettünk részt a Csepeli sporttelepen. 2007-ben először a hónap végére esett a rendezvény, és a Gyermeknap is ennek keretében került megrendezésre.
ˇ Augusztus 20-i ünnepségek biztosítása
ˇ Szeptember 7-9: Mária napi búcsú biztosítása.
ˇ Szeptember 22-én: „Miénk a nap” lakótelepi rendezvény szervezésében, lebonyolításában, biztosításában, dolgoztunk.
ˇ Szeptember 28 Csepel futás
ˇ Október 12-14 első Csepeli Bor Napok biztosítása
Javult az egyesület finanszírozása, ami az önkormányzati támogatásnak, és az elnökség takarékos gazdálkodásának köszönhető. Második alkalommal adták át „Az Év Csepeli Polgárőre” elismerést.
A konkrét feladatok:
1. Az illegális szemét-lerakóhelyek ellenőrzése visszatérő feladat. A térfigyelő rendszer ebben a munkában nagyon sokat segít, viszont a szemétlerakók is rafinálódnak. A Rózsa utcában ma már szépen kihajtanak a Duna partra és elviszik oldalra a szemetet, ahol a kamera nem látja. Ha nem érjük tetten, semmit sem tehetünk.
2. A kerület társadalmi rendezvényeinek biztosítása. 50 alkalommal, 2762 szolgálati órában. A nagyobbakat korábban említettem.
3. Bűnmegelőzési járőrtevékenység a kerület közbiztonságának javítása érdekében; önálló polgárőr szolgálat keretében, 120 alkalommal 2853 óra szolgálat, összesen 33 895 megtett km, állandóan változó –főleg emelkedő- benzinárak mellett.
4. Segítjük az önkormányzat intézményeinek munkáját:
ˇ a Gyámhatósággal több alkalommal mentünk felkérésre –kísérőként- családlátogatásra.
ˇ Együtt dolgozunk a Szociális Ágazat munkatársaival a kallódó gyerekek hasznos elfoglaltságra irányításában.
5. Városbiztonsági konferenciákról rendszeres tájékoztatást kapunk. Részvételünket szorgalmazza az ÖK.
6. Komoly segítséget kapunk a pályázatok elkészítéséhez is.
7. A Katasztrófavédelem XXI. Kerületi kirendeltségével kapcsolatunk kiváló. A 2006-ban megkötött együttműködési megállapodásnak megfelelően részt veszünk a Katasztrófavédelmi Ifjúsági Nap rendezvényének lebonyolításában és készen állunk a Csepeli Védelmi Bizottság hívására azonnal reagálni.
Az évek óta fejlődő együttműködés partneri kapcsolatot eredményezett az egyesület és az önkormányzat között, melynek személyi letéteményese Dr. Kerpán Mátyásné, és Dr. Borsány György volt. (Igaz Dr. Kerpán Mátyásné nyugdíjba vonult 2007-ben.)
A rendezvényszervezések terén Német Imre munkáját kell kiemelnünk, aki erősítette a partneri kapcsolatot. Köszönjük segítőkészségüket, támogatásukat.
Feladataink megvalósítása során jó munkakapcsolat alakult ki az egyesület és a kerületi Közterület-felügyelők között. 173 óra közös szolgálat volt.
II. EGYÜTTMŰKÖDÉS A RENDŐRSÉGGEL:
Terveink között nagyon fontos helyen szerepel, a XXI. Kerületi Rendőrkapitánysággal 2000-ben kötött együttműködési megállapodásban foglaltaknak megfelelően -a Rendőrség és az Egyesület kapcsolatának tovább erősítése. Kapcsolatunkban 2005-ben kimagasló volt a fejlődés, ami a közös munkában is eredményeket hozott. Sikerült ezen az úton továbbhaladni, amit a rendőri vezetés együttműködési készségének, a sorainkban tevékenykedő rendőr-polgárőrök eredményes tevékenységének köszönhető. Közös szolgálatok, akciók, rendezvénybiztosítások fémjelezték a munkát. 788 óra közös szolgálat, halottak napi szolgálatok, a rendkívüli időszakban szoros együttműködés fémjelzik a jó kapcsolatot. Támogató, aktív rendőrségi részvétel a polgárőrség bűnmegelőzési napján is erősítette az együttműködést, és a polgárőrség tekintélyét a lakosság körében. Egymás önállóságának és függetlenségének tiszteletben tartásával, szervezeti különbözőségének figyelembevételével, közösen dolgozunk a SZEM szervezésében (Ady- SZEM, Csillagműhely, Kertvárosi kör).
Részt vettünk a kapitányság által szervezett gyermek táborban, ahol a tábor vezetésében segítettük rendőrbarátaink munkáját, ismertettük meg a gyermekeket a rájuk leselkedő veszélyekkel.
Együtt dolgozunk a Csepeli Baleset-megelőzési Bizottság munkájában, rendezvényeinek lebonyolításában, tervezésében, a kerületi közlekedést nehezítő negatív körülmények, balesetveszélyes helyek felderítésében.
A jól működő partnerség segíti a polgárőrség munkáját, társadalmi elismertségének erősödését. A lakosság köztudatába való beépülését. Mi pedig segítjük a rendőrség bűnmegelőzési feladatainak megvalósítását, közterületi jelenlétünkkel csökkentjük a bűnalkalmakat, partnerek vagyunk az áldozattá válás elkerülésében, a gyermek és ifjúságvédelemben.
Ránk számíthatnak a rendőreink a továbbiakban is kerületünkben.
Itt említem meg az együttműködést a Határőrséggel. 21 alkalommal, 405 óra, illetve a VPOP-val, ahol majdnem 3 héten keresztül tevékenykedtek tagjaink hatósági tanúként.
III. LAKOSSÁGI KAPCSOLATAINK, a SZEM népszerűsítése:
A kerület lakosaival mindennapos tevékenységünk során, a nagyobb csepeli rendezvényeken (Csepeli napok, BURABU, Gyermeknap, Mária-napi Búcsú, DCSPE bűnmegelőzési nap, őszi Önkormányzati Közbiztonsági nap, kerületi ünnepségek és rendezvények) igyekeztünk megismertetni az egyesületet, annak tevékenységét.
Évek óta rendszeresen járőröznek idős polgárőreink a Királymajori lakótelepen, ahol elsődleges feladatuk a lakossági kapcsolatok építése. A Biztonságos Folyosó –OPSZ- akció keretében a Széchenyi Általános iskolánál látnak el szolgálatot. Újólag csak köszönet jár az idősebb generációnak (név szerint: Kalmár Márton, Sándor József, Baranyai Lajos), akik önállóan és szorgalmasan végzik ezt a feladatot.
Lakossági kapcsolataink erősítését, különböző társadalmi rendezvényeken való részvétellel is javítottuk.
Már hagyományosak:
ˇ Csepeli napok,
ˇ Gyermeknap,
ˇ augusztus 20-i ünnepi napok,
ˇ Mária-napi búcsú.
ˇ szeptemberi Csepeli Horgászegyesület által szervezett halfőző verseny
ˇ Lakótelepi nap
ˇ Lakossági fórumokon való részvétel
Propagandamunkánk eredményeként megjelentünk a Csepeli Kisokosban. A Csepp TV –ben rendszeresen jelentek meg riportok egyesületünk tevékenységéről.
A Csepel Újságban, amely eljut Csepel egész területére, több alkalommal jelent meg rólunk tudósítás. De említhetem a Csepeli Thema –t is melyben időnként írnak rólunk, munkánkról.
Egyre inkább bekerülünk a köztudatba, mint egy olyan szervezet, akihez bűnmegelőzési kérdésekkel lehet fordulni, de iránymutatást kapnak a hozzánk fordulók ügyes-bajos dolgaik elintézéséhez is. Szakmai presztizsünk folyamatosan erősödik.
Kiváló a Kapcsolatunk az Ady –SZEM aktivistáival, a Csillagműhely –ben dolgozó aktivistákkal. Rendezvényeinken programmal jelennek meg, és mi is hivatalosak vagyunk az általuk szervezett események jelentős részére. Jó érzés látni önálló tevékenységüket, a közösségfejlesztésben elért eredményeiket. Köszönjük, hogy partnerek lehetünk. Számíthatnak ránk a további munka során is.
IV. Civilszervezeti kapcsolataink:
A kerület civilszervezeteivel is erősítettük kapcsolatainkat:
ˇ A Biztonságos Csepelért Alapítvánnyal kapcsolatunk jó. Megjelenünk a bir21 weblapon, az alapítvány lehetőségeihez képest támogatja munkánkat. Korábban említettem a polgárőrök jutalmazását a rendőrség javaslatára az alapítványon keresztül. Ez az elismerés nagyon szép gesztus volt hajdanán a rendőrség segítőjeként tevékenykedő polgárőreink felé.
ˇ Részt veszünk a Csepeli Horgászegyesület rendezvényein; több alkalommal környezetvédelmi napon dolgoztunk együtt; együttműködésünk a CsHE Választmányában is figyelemre méltó.
ˇ Több tagunk dolgozik, a kerületi Fogyasztó Védelmi Felügyelőségben
ˇ A Csepeli Civil Tanács Elnökségének munkájában, a közbiztonság kérdéseivel foglalkozunk, és képviseljük a civil összefogást az önkormányzat Ügyrendi, Jogi, Kisebbségi és Rendészeti Bizottságában.
ˇ a Csepeli Mozgássérültek Egyesületével, a Vöröskereszt csepeli szervezetével, a Járó Dóra Alapítvánnyal több közös rendezvényen vettünk részt.
ˇ A Diák Önkormányzattal kapcsolatunk élő, folyamatos, gyümölcsöző. Fiataljaik részt vettek rendezvényeinken, ismerkedtek a polgárőrök munkájával, sokan kerestek meg bennünket az Ifi Mozgalomban való részvétel okán.
Egyesületünk tagjai szívesen vállalják a DÖK rendezvények biztosítását.
ˇ Csepel művelődési házaival kapcsolatunk jó.
ˇ A Rákóczi Kert Civil Ház rendezvényein aktívan részt veszünk, használjuk a ház szolgáltatásait, rendszeresen részt veszünk a ház által szervezett programokon.(Februári Civil Klub, Roma Road Show, Szent Iván Éj), de a Ház által szervezett képzéseken is.
ˇ Részt vettünk a civil szervezetek által szervezett Madarak és Fák napján, biztosítással segítve a rendezvény sikeres megvalósítását, de alkalom volt ez a bemutatkozásra is az Ady-SZEM –el közösen.
V. SZERVEZETI ÉLET:
A vezetőség határozata alapján legfontosabb célkitűzésünk továbbra is az volt, hogy szervezetileg megerősítsük egyesületünket, demokratikus elveken alapuló, ütőképes szervezetté kovácsoljuk, melyben a tagok bajtársias viszonyban állnak egymással.
A megfogalmazott követelmény folyamatos munkát igényel. Feltételezi egymás kölcsönös megbecsülését, amit elvárunk tagságunktól.
Haladunk előre. Ezt fémjelzik azok az elismerések, melyeket az egyesület ez alatt az idő alatt kivívott munkájával:
ˇ „BPSZ Kiváló Egyesülete” (2004),
ˇ OPSZ „Év Polgárőr Egyesülete” (2005),
ˇ „OPSZ „Év Polgárőre”, (2006)az elnök elismerése, ami szintén az egyesületnek szólt
ˇ 4 BPSZ „Arany Fokozatú”, 4 „Ezüst Fokozatú” és 4 „Bronz Fokozatú” kitüntetés, melyet tagjaink az elmúlt időszakban kaptak.
ˇ és a legfrissebb és számunkra nagyon megtisztelő –mert „a hazájában ritkán lehet az ember próféta”- a csepeli polgárok javaslatára 2007. március 14-én átadott „Csepelért Díj”.
Eredményes tevékenységünket a számok tükrözik, 9696 óra szolgálat, 33995 megtett km szolgálatban. 8 elfogás, 3 helyszínbiztosítás, balesetnél, tűznél, bűncselekménynél, 180 egyéb intézkedés.
Rendszeres volt a rendőrséggel közös szolgálatok száma, (bár időnként az volt a jellemzője, hogy a közös szolgálatra megjelenő polgárőröket elküldték egyedül, önálló járőr útvonalakra). Ha szigorúan veszem, akkor ez nem közös szolgálat, hanem önálló járőrözés. Csak az intézkedésre jogosult rendőrrel folytatott szolgálat, közös szolgálat.
A tagság aktivitása, a taglétszámhoz viszonyítva havonta 80-85 %-os részvételt jelent a szolgálatokban. Ez még elfogadható.
A korábbi évekhez képest azért össz szolgálati időben és aktivitásban is visszaesés látszik, amit több tényezőnek tudok be. Az egyik tényező: a sok éve dolgozó tagoknál tapasztalható némi fásultság, az egyéni gondok háttérbe szorítják a társadalmi tevékenységet. Ugyanezt a fásultságot tapasztalom a tagság egy jelentős részénél, amit az egyesület összetartását megbontó intrikák okoztak. Emiatt Rendkívüli Közgyűlést is össze kellett hívnunk. Bízom benne, hogy kilábalunk ebből a helyzetből, megfelelő szervezéssel, közös programokkal, ismét egységes „csapat” leszünk. Ehhez sokat kell még tanulnia megbízott fiatal vezetőinknek is, és a tagságnak is.
Negyedévente Választmányi üléseken értékeltük a helyzetet, fogalmaztuk meg a tennivalókat. Választmányi ülések között elnökségi üléseken foglalkoztunk az operatív irányítás felmerülő kérdéseivel. Értékeltük a szervezettséget és meghatároztuk az aktuális tennivalókat. A hozott határozatok elősegítették terveink megvalósítását.
A Duna-dűlő úti alközpontot, leginkább a minden héten ott szolgálatot teljesítők használják. Kérek mindenkit, tekintse az alközpontot otthonának, és a használat során úgy viselkedjen az alközpontban, mint otthon. Számomra továbbra sem elfogadható, hogy nem „jó gazda” módjára használjuk a helységet. Néha rendet kellene tenni, és vigyázni a rendre!
Az eddig értékelt feladatok megvalósítását, csak hozzáértő polgárőrök képesek végrehajtani. Egyesületünkben nagyon fontos a polgárőrök képzése, továbbképzése. Az alapképzésen kívül, részt veszünk a BM Bűnmegelőzési Akadémia képzésén, speciális képzéseken ( 4 fő vett részt a Határőrség által szervezett képzésen, 2 fő Szentendrei polgárőr képzésen, valamint 1 fő Önkéntes tűzoltó képzésen, 1 fő a Rákóczi Kert Civil Ház által szervezett, de félbemaradt Civil Szervezeti Vezető képzésen).
Nem vagyok elégedett a Polgárőr Alapképzés eredményeivel. Ezen a területen a jövőben komolyabb eredményeket kell elérnünk. Választmányi határozat van az alapképzés megreformálására. Várom a megoldást.
A komoly szakmai tudás önbizalmat ad a polgárőrnek és hozzáértésünk növeli a lakosság körében elfogadottságunkat, tekintélyünket, ezért nélkülözhetetlen, hogy az Alapismeretek teljes birtokában legyenek polgárőreink.
Szervezetépítés, utánpótlás nevelés.
Évek óta 50 fő körül mozog a létszámunk, nagy a fluktuáció. A közénk kerülő fiatalok nagy része egy idő után eltávolodik tőlünk, nem lesz aktív tagja egyesületünknek. Mi ennek az oka? Elemezve a jelenséget, legalább két oka van. Az egyik, hogy a fiatalok nehezen tűrik, nehezen alkalmazkodnak, ahhoz a magatartáshoz, amelyik feltételezi, hogy közénk katonaviselt, kiképzett ifjak jönnek, 14-16 éves fejjel, és egyből tisztában vannak a polgárőrség feladataival, alapszabályunkkal, SZMSZ -el. Feladat meghatározás és eligazítás helyett, csak számonkérésben van részük. Másrészről elriasztják őket a belső konfliktusok, amikor azt látják, hogy a megbízott vezető intézkedéseit egyesek megkérdőjelezik, kifigurázzák. De az sem segíti elő itt maradásukat, hogy néhányan nem tartják érdemesnek a fiatalokat arra, hogy együtt dolgozzanak. Sajnos volt rá példa. Talán annak is van köze a dologhoz, hogy szolgálatban mostanság a sárgamellényt használjuk, és nem a feketét, az elért eredményeket jelző jelvényekkel. A létszámkérdés megfontolását minden tagtársunknak figyelmébe ajánlom, mert a jövőnk függ a tagságtól. Mindenki gondolja át, mit tehet azért, hogy „jó csapat” legyünk újra, ahova vonzó dolog tartozni. (Zárójelben jegyzem meg, hogy ez az eredmény köszönhető azon tagtársainknak, akik az egységet megbontották)
Örvendetes számunkra az a fejlődés, amit a Csepel–szigeti regionális polgárőr együttműködés terén elértünk. Nagyon jó kapcsolat alakult ki a Szigetszentmiklósi Polgárőr Egyesület vezetőivel és tagjaival. Közös szolgálatok, akciók, rendezvények fémjelzik a kapcsolatot. Számíthatunk a Szigetszentmiklósi és Szigethalmi Polgárőrök segítségére, és ők is számíthatnak ránk. Nagyon sok kiaknázatlan lehetőség áll még előttünk.
Sok kérdést nem érintett a beszámoló. Bízom benne, hogy a tagság hozzászólásaival kiegészíti a beszámolót.
Köszönöm a munkát!!!!
2008-as terveink
A beszámolóban felsorolt 5 fő területen kívánjuk megvalósítani terveinket.
I. Az Önkormányzattal a 2007-ben megújított együttműködési megállapodásunknak megfelelően, a feladatok folytatása mellett. a finanszírozás biztonságát kívánjuk elérni. Az új Bűnmegelőzési referenssel hatékony partneri kapcsolatot alakítunk ki.
II. A rendőrségi együttműködésben, a közös szolgálatokat kell erősítenünk, a társadalmi bűnmegelőzés propagálásában folytatni kell az együttműködést. Az oktatás hatékonyságának növelése érdekében fokozottabban vesszük igénybe a rendőrség segítőkészségét.
III. Lakossági propaganda munkánkat folytatjuk. Kívánatos a nagyobb propagandamunka az SZJA 1 % növelése érdekében. Minden tagok megkérek, családon belül hívja fel a figyelmet erre a támogatási lehetőségre. A Közösségfejlesztés és SZEM területén a kialakult jó kapcsolatokat folytatjuk és az öntevékeny csoportok megalakulását elősegítjük, szakmai tapasztalatainkat megosztjuk, átadjuk.
IV. Civil kapcsolatainkat tovább erősítjük, azokat a civil szervezeteket, melyekkel együtt dolgozunk, bevonjuk a közösségfejlesztés munkájába. Csepeli szintű civil rendezvényeket biztosítjuk. Bűnmegelőzési propagandával megjelenünk.(Madarak és fák napja, CSHE Környezetvédelmi napok, stb.)
V. Szervezeti életünkben az egyesület fejlesztés és létszám növelés a cél.
A jobb megjelenés érdekében új mellényekkel látjuk el a tagságot, egységes polgárőrség feliratú pólókat szerzünk be, csatlakozunk a BPSZ egységes megjelenés Budapesten elképzeléséhez. Az Ifi Mozgalomban az „Egy iskola-egy polgárőr” akciót folytatjuk, a Csepeli Szakképző iskolával szorgalmazzuk az együttműködést.. Szövetségi és regionális kapcsolataink fejlesztésében a megkezdett úton haladunk tovább, együtt küzdve a vagyon elleni bűncselekmények ellen. Technikai fejlesztéseink ennek érdekében: 1 db videokamera vásárlás.
Terveink gazdasági alapja biztosítottnak látszik, hiszen az Önkormányzat elfogadta éves költségvetését, melyben az egyesület finanszírozására 2 millió Ft támogatást irányzott elő. Technikai fejlesztésünket pályázati pénzekből próbáljuk megoldani. A Polgárőr törvénynek megfelelő formaruha rendelkezésre áll –sárga mellény, OPSZ szolgálati jelvény-, az új „Polgárőrség” feliratú mellények is kiosztásra kerülnek. További 2 fényhíd beszerzését tervezzük, valamint színes, Csepelt is megjelenítő állományjelzőt terveztünk.
Röviden ezek a terveink. Kérlek benneteket, hozzászólásaitokkal segítsétek elő a közgyűlés munkáját, egészítsétek ki a beszámolót.
KÖSZÖNÖM A FIGYELMET, VÁRJUK HOZZÁSZÓLÁSAITOKAT. |