Elnökség
2010. évi beszámolója
Az Egyesület 2010-es célkitűzéseit, a 2010. 03. 27-i Közgyűlés határozatai fogalmazták meg.
Az egyesület kiegyensúlyozott sikeres évet tudhat maga mögött. Jó az együttműködés a kerületi kapitánysággal, önkormányzattal, tovább fejlődött a regionális együttműködés, a partnerkapcsolat a Budapesti és Csepel szigeti polgárőr egyesületekkel.
-
ÖNKORMÁNYZATI EGYÜTTMŰKÖDÉS:
Egyesületünk célkitűzése 2010-ben az Önkormányzattal a társadalmi bűnmegelőzés helyi feladatainak népszerűsítése, a kerületi rendezvények lebonyolításában való aktív részvétel, a bűnmegelőzési koncepcióból ránk háruló feladatok végrehajtása volt.
Az együttműködés elvi kereteit a módosított Polgárőr törvény, az Együttműködési megállapodás, szervezeti kereteit a rendszeres tájékoztatás, a Bűnmegelőzési Irodával való, kapcsolattartás jelentette.
Rendszeresen részt veszünk az Ügyrendi, Jogi, Kisebbségügyi és Rendészeti Bizottság ülésein. A kerület közbiztonságával, a közterületi rend kérdéseivel kapcsolatban kikérik véleményünket. Legfőbb támogatónk az önkormányzat.. (2010-ben 2 millió Ft támogatásban részesült egyesületünk)
Milyen nagyobb feladatokat oldottunk meg? Fussunk végig dátum szerint:
-
Március 15-i ünnepségek biztosítása
-
Áprilisban - Katasztrófavédelmi Ifjúsági nap, Országgyűlési Választások
-
Májusban –Triatlon biztosítása
-
Júniusban –árvízi szolgálatok
-
Szeptember Csepel futás, Csepeli ősz biztosítása
-
Október-kerékpáros túra; Önkormányzati választások –okt. vége November eleje temetőnél Halottak napi biztosítás
-
December 1 Katasztrófavédelmi gyakorlat
Ötödik alkalommal adták át „Az Év Csepeli Polgárőre” elismerést.
A konkrét feladatok: 4563 társadalmi munkaóra csepel érdekében
-
Az illegális szemét-lerakóhelyek ellenőrzése visszatérő feladat. A térfigyelő rendszer ebben a munkában nagyon sokat segít, viszont a szemétlerakók is rafinálódnak. Ha nem érjük tetten, semmit sem tehetünk. A Közterület-felügyelettel közösen vettünk részt a Csepeli út mellett kialakult illegális szemét lerakóhely felszámolásában.
-
A kerület társadalmi rendezvényeinek biztosítása. 26 alkalommal, 1201 szolgálati órában. A nagyobbakat korábban említettem.
-
Bűnmegelőzési járőrtevékenység a kerület közbiztonságának javítása érdekében; önálló polgárőr szolgálat keretében, 39 alkalommal 898 óra szolgálat, összesen 27949 megtett km, állandóan változó benzinárak mellett.
-
A Katasztrófavédelem XXI. Kerületi kirendeltségével kapcsolatunk kiváló. A 2006-ban megkötött együttműködési megállapodásnak megfelelően részt veszünk a Katasztrófavédelmi Ifjúsági Nap rendezvényének lebonyolításában és készen állunk a Csepeli Védelmi Bizottság hívására azonnal reagálni. Júniusban 262 óra árvízi szolgálat. December 1-én 32 óra a katasztrófavédelmi gyakorlat lebonyolításában.
Az évek óta kialakult együttműködés partneri kapcsolatot eredményezett az egyesület és az önkormányzat között. Mivel a DCSPE politikamentes szervezet bíztunk benne, hogy az Önkormányzati választások nem befolyásolják az együttműködést, amire jó alapot adott a polgármester úr értékelése a Katasztrófavédelmi nap lebonyolítása után.
-
EGYÜTTMŰKÖDÉS A RENDŐRSÉGGEL:
Terveink között nagyon fontos helyen szerepel, a XXI. Kerületi Rendőrkapitánysággal 2000-ben kötött együttműködési megállapodásban foglaltaknak megfelelően - a Rendőrség és az Egyesület kapcsolatának tovább erősítése. Kapcsolatunkban 2005-ben kimagasló volt a fejlődés, ami a közös munkában is eredményeket hozott. Sikerült ezen az úton továbbhaladni, amit a rendőri vezetés együttműködési készségének, a sorainkban tevékenykedő rendőr-polgárőrök eredményes tevékenységének köszönhető. Közös szolgálatok, akciók, rendezvénybiztosítások fémjelezték a munkát. 993 óra közös szolgálat 57 alkalommal, halottak napi szolgálatok, a rendkívüli időszakban szoros együttműködés fémjelzik a jó kapcsolatot. Egymás önállóságának és függetlenségének tiszteletben tartásával, szervezeti különbözőségének figyelembevételével, közösen dolgozunk a SZEM szervezésében, együttműködünk a körzeti megbízottakkal. Ennek eredményeként több alaklommal adtunk lakosságtól jövő jelzést a rendőrségnek.
Jól szervezett közös akciókban vettünk részt, ahogy korábban említettem. Több alkalommal hatósági tanúként működtek közre tagjaink. A választások után az új Kormány által meghirdetett bűnmegelőzési programok megvalósításának keretében az év második felében szorosabbá vált a kapcsolat a rendőrséggel. Részt vettünk a különböző helyi és régiós akciókban. A jól működő partnerség segíti a polgárőrség munkáját, társadalmi elismertségének erősödését. A lakosság köztudatába való beépülését. Mi pedig segítjük a rendőrség bűnmegelőzési feladatainak megvalósítását, közterületi jelenlétünkkel csökkentjük a bűnalkalmakat, partnerek vagyunk az áldozattá válás elkerülésében, a gyermek és ifjúságvédelemben.
Számíthatnak ránk a rendőreink.
III. LAKOSSÁGI KAPCSOLATAINK, a SZEM népszerűsítése:
A kerület lakosaival mindennapos tevékenységünk során, a nagyobb csepeli rendezvényeken (Egészségnap,Gyermeknap, Csepeli Ősz, kerületi ünnepségek és rendezvények) igyekeztünk megismertetni az egyesületet, annak tevékenységét.
A Biztonságos Folyosó –OPSZ- akció keretében a Széchenyi Általános iskolánál, Rákóczi Iskolánál, Eötvös iskolánál biztosítottuk az iskolakezdést. Lakossági kapcsolataink erősítését, különböző társadalmi rendezvényeken való részvétellel is javítottuk.
Már hagyományosak:
-
Csepeli Horgászegyesület rendezvényei
-
Madarak és fák napja
-
Környezetvédelmi napok
-
Csepeli Ősz
-
Családi nap a Rákóczi Kertben
-
Iskolai és óvodai rendezvények biztosítása,
-
Lakossági fórumokon való részvétel
IV. Civilszervezeti kapcsolataink:
Kiváló a Kapcsolatunk a Csepeli Civil szervezetekkel. Rendezvényeinken programmal jelennek meg, és mi is hivatalosak vagyunk az általuk szervezett események jelentős részére. Havonta a lehetőségekhez mérten részt veszünk a Civil Klub rendezvényein. Köszönjük, hogy partnerek lehetünk. Számíthatnak ránk a további munka során is.
A kerület civilszervezeteivel is erősítettük kapcsolatainkat:
-
Részt veszünk a Csepeli Horgászegyesület rendezvényein; több alkalommal környezetvédelmi napon dolgoztunk együtt; együttműködésünk a CSHE Választmányában is figyelemre méltó.
-
Több tagunk dolgozik, a kerületi Fogyasztó Védelmi Felügyelőségben
-
A Csepeli Civil Tanács Elnökségének munkájában, a közbiztonság kérdéseivel foglalkozunk, és képviseljük a civil összefogást az önkormányzat Ügyrendi, Jogi, Kisebbségi és Rendészeti Bizottságában.
-
a Csepeli Mozgássérültek Egyesületével, a Vöröskereszt csepeli szervezetével
-
A Diák Önkormányzattal kapcsolatunk élő, folyamatos, gyümölcsöző.
Egyesületünk tagjai szívesen vállalják a DÖK rendezvények biztosítását.
-
Csepel művelődési házaival kapcsolatunk jó.
V. SZERVEZETI ÉLET:
A vezetőség határozata alapján legfontosabb célkitűzésünk továbbra is az volt, hogy szervezetileg megerősítsük egyesületünket, demokratikus elveken alapuló, ütőképes szervezetté kovácsoljuk, melyben a tagok bajtársias viszonyban állnak egymással.
Eredményes tevékenységünket a számok tükrözik, 4563 társadalmi munkaóra, 27.949 megtett km szolgálatban. Több mint 35 intézkedésben körözött személy elfogásban való részvétel, helyszínbiztosítás balesetnél, tűznél, bűncselekmény helyszínénél, 210 egyéb intézkedés.
Rendszeres volt a rendőrséggel közös szolgálatok száma. Több alkalommal „gépkocsi vadász akció” a társegyesületek segítségével és az Ök. által biztosított általunk üzemeltetett rendszámfelismerővel.
A tagság aktivitása, a taglétszámhoz viszonyítva havonta 40-50 %-os részvételt jelent a szolgálatokban. A korábbi évekhez képest azért össz szolgálati időben és aktivitásban is visszaesés látszik, amit több tényezőnek tudok be. Ezek a következők:
-
az egyéni gondok háttérbe szorítják a társadalmi tevékenységet,
-
nehezebb a szolgálatszervezés, kevés a kezdeményezés
-
a szolgálatok eltolódtak a rendőrséggel közös szolgálatok irányába
Mindazonáltal vannak aktív tagjaink, akikre lehet számítani.
Az elnökség rendszeresen a feladatoknak megfelelően végezte munkáját, szükség szerint folytatott megbeszéléseket.
2008-ban kialakítottuk a formaruhát, és az aktív tagokat elláttuk Pólókkal, jelvénnyel, felszereléssel. Kialakítottuk a képzési rendszert, ezzel együtt egyfajta jövőképet, előmenetelt is felvázoltunk, biztosítottuk a tagság frissítő képzését is alapismeretekből. Biztosítottuk az egyesület anyagi bázisát.
Az eddig értékelt feladatok megvalósítását, csak hozzáértő polgárőrök képesek végrehajtani. Egyesületünkben nagyon fontos a polgárőrök képzése, továbbképzése.
Úgy tűnik a bevezetett mentor rendszer beválik, hiszen minden patronált tag levizsgázott így jelenleg nincs olyan tagunk, aki ne rendelkezne egyesületi alapvizsgával. Tagságunk nagy része rendelkezik OPSZ alapvizsgával.
A komoly szakmai tudás önbizalmat ad a polgárőrnek és hozzáértésünk növeli a lakosság körében elfogadottságunkat, tekintélyünket, ezért nélkülözhetetlen, hogy az Alapismeretek teljes birtokában legyenek polgárőreink.
Örvendetes számunkra az a fejlődés, amit a Csepel–szigeti regionális polgárőr együttműködés terén elértünk. Nagyon jó a kapcsolat Szigetszentmiklósi Polgárőr Egyesület, A Taksonyi PE, a Tököli PE, a Szigethalmi PE vezetőivel és tagjaival. Közös szolgálatok, akciók, rendezvények fémjelzik a kapcsolatot. Számíthatunk a Szigetszentmiklósi és Szigethalmi Polgárőrök segítségére, és ők is számíthatnak ránk. Nagyon sok kiaknázatlan lehetőség áll még előttünk. A BPSZ Tagegyesületeivel is kiváló a kapcsolatunk, a Vasúti Polgárőrség tagjaival rendszeresen adunk közös szolgálatot, találkozókon tájékoztatjuk egymást belső életünkről.
Létszámunk korábban 50 fő körül volt, mára a létszám lecsökkent 28 főre. Nagy a fluktuáció. A hozzánk jelentkezők közül kevesen maradnak meg, nem vállalják a terheket. De azt tapasztalom, hogy az új jelentkezővel nem foglalkozik a tagság, a vezetés megfelelően. Nem értesítik a szolgálatokról, nem hívják. Ezen a mentor rendszer sem változtatott. Megkopott a csapatszellem, hiányzik az összefogó erő.
Az előző évi szinten maradt az egyesület finanszírozása, ami az önkormányzati támogatásnak, és az elnökség pályázatainak köszönhető köszönhető, bár az év végére az üzemanyagárak jelentős változása és a gépkocsik vizsgáztatása az év végére kiürítette a kasszát.
Feladatainkat a Csepeli Önkormányzat támogatásával, a Nemzeti Civil Alap, az Országos Polgárőr Szövetség pályázati támogatásával oldottuk meg.
Sok kérdést nem érintett a beszámoló. Bízom benne, hogy a tagság hozzászólásaival kiegészíti a beszámolót.
Köszönöm a munkát!!!!
Az egyesület pénzügyi helyzete az elmúlt évben a kiegyensúlyozott volt
Bevételek 2010.
Előző (2009) évi maradvány Bank: 219.919 Ft
|
Előző (2009) évi maradvány Pénztár: 5.110 Ft
|
Bevételek összesen (2010): 3.131.651 Ft
|
Önkormányzati támogatás:
|
2.000.000
|
NCA KM-09-1961 Pályázati támogatás
|
90.000
|
NCA KM-10-0816 Pályázati támogatás
|
550.000
|
BPSZ Pályázati támogatás
|
100.000
|
APEH SZJA 1 %
|
126.829
|
Egyéb bevétel
|
45.803
|
Tagdíj bevételek
|
78.000
|
Tagok telefonszámla 20% befizetései
|
140.205
|
Kapott kamat
|
814
|
Bevételek + maradvány összesen:
|
3.356.680 Ft
|
Kiadások 2010.
A 2010-ben kiadások összege: 3.236.064 Ft
|
1. Személyi jellegű költségekre kifizetett támogatás
|
-
|
2. Személyi jellegű költségek közterheire kifizetett támogatás:
|
-
|
3. Anyagköltségekre kifizetett támogatás összesen:
|
1.410.033
|
3.1. Irodaszerek, nyomtatványok
|
20.992
|
3.2. anyagköltségek 1 éven belül
|
442.799
|
3.3. rezsiköltségek (víz, villany, gáz)
|
54.000
|
3.4. anyagköltségek 1 éven túl
|
149.088
|
3.5. üzemanyag költségek
|
732.042
|
3.6. egyéb
|
11.112
|
4. Anyagjellegű szolgáltatásokra fordított támogatás összesen:
|
1.382.717
|
4.1. utazási költségek
|
-
|
4.2. rendezvények, konferenciák részvételi díjai
|
9.576
|
4.3. kölcsönzési díjak
|
-
|
4.4. fenntartási, karbantartási, javítási költségek
|
478.035
|
4.5. postaköltségek
|
2.120
|
4.6. telefonköltségek+internet
|
795.696
|
4.7. sokszorosítás, fénymásolás költségei
|
-
|
4.8. újságok előfizetési díja
|
-
|
4.9. kiadványszerkesztés költségei, nyomdaköltség
|
-
|
4.10. egyéb
|
97.290
|
5. Nem anyagjellegű szolgáltatások költségei összesen:
|
443.314
|
5.1. bank költségek
|
65.897
|
5.2. hirdetési díjak,reklám
|
86.250
|
5.3. tagsági díjak
|
52.503
|
5.4. továbbképzések díjai,tankönyv
|
34.955
|
5.5. Biztosítási díjak
|
173.779
|
5.6. egyéb (adó,illeték)
|
30.930
|
Összesen kiadás:
|
3.236.064
|
Bevételek és kiadások 2010.
Bevételek:
|
3.131.651 Ft
|
Kiadások:
|
3.236.064 Ft
|
Tárgyévi eredmény:
|
-104.413 Ft
|
Előző évi maradvány:
|
224.329 Ft
|
Tárgyévi maradvány:
|
136.186 Ft
|
Bank:
|
63.672 Ft
|
Pénztár
|
56.244 Ft
|
2011-es tervein
Az alább felsorolt területeken kívánjuk megvalósítani terveinket.
I .Együttműködünk Budapest,XXI. kerület önkormányzatával a társadalmi bűnmegelőzésben való lakossági részvétel növelése érdekében, bűnmegelőzési stratégia kidolgozásában való aktív részvétel, propaganda tevékenység. Gyermek és ifjúságvédelem területén, katasztrófavédelem területén. Ennek érdekében törekszünk együttműküödési megállapodás megkötésére.
II. Együttműködünk a BRFK XXI. kerületi kapitánysággal, közös bűnmegelőzési tevékenységet végzünk. Közös járőrözés és akciók. Rendőrök bevonása a polgárőr képzésbe.
III. Civil szervezeti együttműködés. Ezen belül a kerület civil szervezeteivel való együttműködés környezetvédelmi, városvédelmi, bűnmegelőzési,szervezetfejlesztési területen. A Csepeli Civil Szövetség munkájában való aktív részvétel.
IV. Lakossági együttműködés. SZEM mozgalom szervezése a kerületben, bűnmegelőzési lakossági fórumok szerevezése. Tájékoztató propaganda anyagok terjesztése az áldozattá válás elkerülése érdekében. Veszélyeztetett csoportok feltérképezése. /Idősek, fiatalok, hajléktalanok/
V. Polgárőr együttműködés egyrészt a Budapesti és Agglomerációs Polgárőrségek Szövetsége keretében, másrészt a Csepel-szigeti régiós együttműködés területén.
VI. Szervezetfejlesztés területén az egyesület aktív létszámának növelése. A polgárőrök szakmai képzése a hatékonyabb közszolgálat érdekében. Alapképzés, továbbképzés és speciális képzések keretében. OPSZ képzés.
Terveinknek nincs gazdasági alapja! Az Önkormányzat elfogadta éves költségvetését, melyben a polgárőrség finanszírozására 500 eFt támogatást irányzott elő, de ebből a DCSPE egy fillérre sem számolhat.
Az alpolgármesterekkel március 30-án folytatott megbeszélésen, szóban közölték, hogy központi helyen kívánják a bűnmegelőzést üzemeltetni a Csepeli Közterület-felügyelet Bajáki F. úti központjában. /A Dunadűlő úti alközpontot elveszik./ Az Önkormányzat tulajdonában lévő eszközöket a jövőben ott kell tárolni. Amint írásban is közlik ezt a határozatot, ki kell teljesen üríteni az alközpontunkat és le kell adni az ÖK tulajdonát képező eszközeinket. (Rsz. felismerő).
Fejlesztésre nem lesz pénz. A működést a tagságnak kell biztosítania. Az elnökség pályázatokkal és támogatók segítségével próbál a működés fenntartásához pénzt szerezni. Vegetációs időszak következik.
A Polgárőr törvénynek megfelelő formaruha rendelkezésre áll –sárga mellény, OPSZ szolgálati jelvény. OPSZ alapvizsgája van az aktív tagságnak, tehát működhetünk.
Röviden ezek a terveink. Kérlek benneteket, hozzászólásaitokkal segítsétek elő a közgyűlés munkáját, egészítsétek ki a beszámolót.
KÖSZÖNÖM A FIGYELMET, VÁRJUK HOZZÁSZÓLÁSAITOKAT.
Budapest,2011. május 28.
|